Місто національне (незабаром)

У часи габсбурзької автономії Львів став центром протистояння двох національних проектів: українців та поляків. Євреї, друга за чисельністю громада міста, теж були важливими і помітними, але на відміну від перших двох згаданих груп, не заявляли про своє виключне право на цю територію.

Натомість українці та поляки не просто конкурували, вони боролися. Перші стверджували, що Львів — це "місто князя Льва, давня столиця Галицької Русі". Другі, що це "столиця найбільш вільної частини розділеної Польщі".

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
post picture

50-ліття скасування панщини (1898)

Ювілей "звільнення селянства", який провели у  столиці коронного краю, був підтвердженням статусу Львова як місця, де твориться публічна політика, і як міста-символа, за який змагаються національні проєкти. Масовість "руського заходу", як завжди, мали забезпечити селяни з провінції.
post picture

Листопад 1905 і патріотична польська молодь

Листопад у Львові традиційно був насичений польськими національними урочистостями: тут відзначали початок Листопадового повстання, а також вшановували чергову річницю смерті Адама Міцкевича. Не став винятком і неспокійний 1905 рік. 
post picture

Убивство студента Адама Коцка (1910)

Убивство одного з лідерів українського студентського руху Адама Коцка під час заворушень у Львівському університеті 1910 році. Криваві студентські сутички стали кульмінацією українсько-польського протистояння за відкриття українського університету, після якої боротьба перейшла в більш легальне політичне русло.