Міська історія

Приклади відзначання локальних дат, присвячених подіям з минулого Львова, так чи інакше, були або наслідування того, що вже відбувалося в місті під час цісарських візитів чи релігійних практик. Або запозичення західних прогресивних зразків модерного політичного життя. Тому при аналізі цих подій більше важить трактування, аргументи і пояснення, "для чого це робиться", а точніше — як локальну історію вплітали в національний наратив і використовували в політичній боротьбі.

>>> Читати більше

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
post picture

"Міська історія" та політична мобілізація у Львові кінця ХІХ — початку ХХ століття

В період автономії у Львові регулярно проводили різного роду патріотичні заходи на відзначення різних історичних подій. Часто це були загальнопольські річниці чи ювілеї Січневого чи Листопадового повстання, конституції 3 травня тощо. Однак були і приклади власне локальних дат, присвячені подіям з минулого Львова.
post picture

350-ліття Стрілецького товариства у Львові (1896)

18 жовтня 1896 року у Львові відзначали 350 років існування Стрілецького товариства. Це міг би бути звичайний ювілей пересічної організації, якби не роль "Стрільниці" в політичному житті міста кінця ХІХ — початку ХХ століття.
post picture

День львівських кравців (1900)

День святої Анни 29 липня вважався професійним святом львівських кравців. Відновлення практики святкування на загальноміському рівні мало сильне політичне підґрунтя. Ініціатори заходу покликалися на львівську традицію, що існувала до розподілу Польщі у 1772 році і, за задумом організаторів, мала бути відновлена у 1900-му.
post picture

25-ий ювілей Крайового пожежного товариства (1900)

4-7 серпня 1900 року у Львові відбувалися святкування 25-ї річниці заснування Добровільного крайового пожежного товариства (Ochotnicza straż pożarna). У святкуванні взяли участь делегати пожежних товариств з краю, а також із Буковини та Чехії.
post picture

250-ліття облоги Львова військами Богдана Хмельницького (1655-1905)

Дві паралельні події, присвячені одній історії — облозі Львова військами Богдана Хмельницького та московського царя Олексія в 1655 році — демонструють протистояння українського і польського суспільства в тогочасному Львові.
post picture

550-літній ювілей цеху шевців (травень 1907)

У травні 1907 року у Львові відзначали 550 років від часу заснування шевського цеху. Фактично будь-який ювілей, "старший" за період перебування Галичини під владою Габсбурґів, є прикладом використання історії в національній політиці: коли якийсь релікт з часів, наприклад, Речі Посполитої трактувався як цінна спадщина попередніх поколінь та як приклад для наслідування.
post picture

40-ий ювілей пожежного "Сокола" (30-31 травня 1909)

У 1909 році у Львові святкували 40-річчя діяльності пожежного товариства "Сокіл". Ювілей цього товариства у Львові був можливістю продемонструвати успіхи в управлінні містом. Показати, що польське суспільство здатне до ефективної самоорганізації. А також був нагодою "пограти м'язами", адже захід мав яскравий парамілітарний характер.
post picture

Свято Божого Тіла, Стрілецьке товариство і вибори "куркового короля"

Свято дня Божого Тіла, що відзначається на 60-ий день після Великодня, було найбільш знаковим щорічним святкуванням римо-католиків у Львові. Воно мало виразно національний характер і трактувалося як "польське".